WINE SAFARI

VIDEO - Putování za italským vínem do Toskánska

Wine safari mezi skalnatými kopci Toskánska, Valpolicella a piemontskými jezery, lov za nejlepšími ročníky Chianti, Brunella, Amarone nebo Barola za nižší ceny až o 70-80%, než ve vinotékách nebo restauracích v Praze či Brně. K doplnění vlastních vinných sklepů a následnému pozvání přátel ke strávení příjemného večera bez noční můry jménem alkoholový test.

Od té doby, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie a nový zákon umožňuje každé soukromé osobě překročit české hranice s cca 120 lahvemi vína pro soukromé účely bez jakýchkoli celních formalit, roste počet milovníků vína, kteří se vydávají přes Alpy, aby si doplnily své zásoby tímto Dionýsovým nektarem, jenž jim zpříjemní dlouhé zimní večery za bezkonkurenční cenu. Toskánsko je oblíbenou oblastí.

Dá se spočítat, že s náklady na cestu, ubytování, stravování a organizaci pro skupinu 6-8 lidí, kteří přijedou do Itálie autem a nakoupí zhruba 600-700 lahví, vyjde jedna láhev vína na 7-8 €. Po zralé úvaze můžeme spočítat, že dobré Chianti zakoupené za 7-8 € vyjde po započtení ostatních nákladů na 15-16 € a dobré Brunello na 25-28 €, což je stále polovina částky, kterou byste za ně zaplatili ve kvalitní vinotéce a méně než třetina, než v dobré české restauraci. Vysoké přirážky, které si restaurace účtují (až 400%), nejsou jediným důvodem, který vede k poklesu konzumace vína v českých restauračních zařízeních. Světová ekonomická krize také sehrála svou roli,což můžeme odvodit také z alkoholových testů, které jsou hlavním faktorem tohoto negativního trendu.

Soukromý vinný sklípek, dobře zásobený mezinárodními víny, se tak i v Česku stává řešením a novým statusovým symbolem pro milovníky vína, mladé dodavatele, manažery, profesionály či “zbohatlíky”, kteří se jako klub či skupina přátel scházejí jednou za týden pravidelně u každého z nich, aby “degustovali” až do rána bez hrozby ztráty řidičského průkazu.

A když zásoby Chianti či Brunella dojdou... jeďte do Itálie a za přibližně 10 hodin jste v Toskánsku, nádherném kraji, ze kterého harmonie mezi lidmi a přírodou činí jedinečné místo na světě. Nebo v Langhe, Valpolicella, pokud chcete sehnat Barolo či Amarone.

“Pro naše klienty je silným zážitkem, když mohou navštívit výrobny slavných vín (která se dají v Česku ochutnat jen velmi obtížně) , objevit tajemství těchto výrobců a pochopit jejich lásku a vášeň k této činnosti.” Vysvětluje Renata Kostelníková, mladá, sympatická a schopná moravská podnikatelka, která se usadila před více jak deseti lety v Toskánsku, kde společně s Antoniem Sferlazzem, žurnalistou a odborníkem na víno, organizuje pro běžnou českou a slovenskou klientelu wine tour, kurzy vaření, pobyty v zámečcích a tvrzích na venkově.

“Nakonec,” pokračuje Renata “je to jen wine tour, díky které můžete zcela pochopit hluboký význam pojmu “terroir”, jenž popisuje syntézu půdy, klimatu, lidské práce, osobnosti producenta a to, proč se z jednoho stejného hroznu jako San Giovese v Toskánsku produkují pár kilometrů od sebe vína tak odlišná, jako Chianti, Brunello, Montalcino nebo Nobile Montepulciano.”

Renatě Kostelníkové a její agentuře Dojmy z Toskánska, jediné svého druhu, musíme přiznat zásluhu za to, že od roku 2002 česká veřejnost objevuje prostřednictvím dovolených a výletů “ušitých na míru” Toskánsko a jeho stále početnější klientelu tvoří jednotlivci i skupiny, mezi nimiž jsou i známé osobnosti jako fotbalista Tomáš Ujfaluši a zpěvák Michal David, velcí milovníci vína.

“Vypadá to, že wine tour” dodává Renata Kostelníková, “jsou efektivní a příjemný nástroj veřejných vztahů, který oceňují a využívají firmy, manažeři či politici k posílení vztahů se svými podřízenými a partnery, vymýšlení strategií nebo uzavření obchodů při vychutnávání Brunella a dobrého bifteku. Mimo jiné je víno skvělým firemním dárkem a často je víno zakoupené během wine tour nabídnuto klientům a podřízeným při různých svátečních událostech.”

“Většina preferuje Toskánsko, ale čím dál častěji chtějí naši klienti objevovat vína, kuchyni a krásu jiných regionů, jako třeba Alto Adige, Veneto, Friuli, Piemonte a Sicílie, kam jsme pomohli skupině klientů odhalit fakt, že prostředí sopečné půdy kouzelného italského ostrova může být přeneseno do chutě hroznů těchto silných sicilských vín.”

Ceny za tuto “magii”, kterou nabízí Renata Kostelníková své klientele se liší. Obecně stojí třídenní winetour pro skupinu 6-8 osob okolo 500-600 € na hlavu. V ceně je již zahrnuto vše (organizace tour, doprovod, tlumočení, degustace, ubytování) až na dopravu a stravování v restauracích. Samozřejmě, že čím větší je skupina, tím menší jsou náklady na jednoho účastníka.

Tyto degustace se v Itálii musí předem domluvit, trvají zhruba dvě hodiny a zahrnují návštěvu vinic, sklepů, ochutnávku nejméně 3 vín, olivového oleje, typických produktů (salámy, sýry) a stojí od 15 do 35 € na osobu, někdy však více, záleží na firmě.

„Naší silnou stránkou”, pokračuje Kostelníková “ je mimo jiné má přítomnost na těchto místech. Ta mi dovolila vybudovat cenné přátelské vztahy s producenty, díky čemuž máme často otevřené dveře do sklepů, kam by klienti samotní neměli možnost vstoupit. To, že ovládám italský jazyk, umožňuje simultánně tlumočit účastníkům všechny technické záležitosti, které předcházejí ochutnávce, a asistovat při celé tour například při výběru toho, co si objednat k jídlu. Toto všechno dělá pobyt příjemným, uvolňujícím a vytváří s klienty důvěrný vztah.”

“Naše wine tour, například v Toskánsku, nabízí většinou 3-4 dny soustředěného pohledu na všechny hlavní zóny regionální vinařské produkce : začíná se v Chianti, pokračuje se přes Montepulciano (Vino Nobile) a Montalcino (Brunello), až k pobřeží Bolgheri, domov slavného Sassicaia. Nebereme klienty do sklepů velkých značek jako Antinoti nebo Villa Banfi, jejichž produkce vína se pohybuje v milionech lahvích pro mezinárodní klientelu. Našim klientům chceme dát možnost objevit malé a střední producenty, kteří s vášní vyrábí “stratosferická” vína se silnou osobností, dokonalým vyjádřením pojmu “terroir”, která jsou ve specializovaném tisku vysoce oceňována, ale na přesyceném trhu, jako je právě třeba český, najdou zájemce o jejich dovoz jen velmi těžce, protože o těchto kvalitách se lze přesvědčit pouze přímo na místě.”

Každý rok se do Itálie vydávají na pouť milióny turistů všech národností, kteří hlavně v květnu při příležitosti události “otevřené sklepy”, kteří chodí od jednoho k druhému, aby objevovali, ochutnávali a zakupovali víno a olej.

Wine tour samozřejmě není pro každého, ale je zvláštním typem dovolené na trhu turismu a prostřednictvím přímého prodeje ve sklepě přispívá v řádu 10-20% k prodeji italských vín v době, kdy má export jisté problémy. Zákazníkům nabízí možnost zakoupit nejlepší vína za výhodné ceny, objevit tajemství typické kuchyně nejrůznějších italských regionů a relaxovat při popíjení Brunella nebo Chianti na okraji bazénu v elegantním a klidném prostředí venkova a svitu nezapomenutelného toskánského slunce.

Rozhovor s Renatou pro ekonomický časopis Obchodní komory - CAMIC

Pro více informací kontaktujte:

Renata Kostelníková

tel.: +39 333 647 8242
info@italiecestovani.com