Vinařské zájezdy

VINAŘSKÉ ZÁJEZDY

Země světa 02/2016 - nejnovější článek o nás a o Toskánsku

Novinka!

Pozdrav z Toskánska a pozvánka na podzimní vinařské zájezdy

Vinařské zájezdy v Itálii jsou zaměřeny na sběratele, nadšence a pro ty, kteří chtějí objevit a sdílet s přáteli svou vinařskou vášeň. VIDEO - Vinařské cesty po Toskánsku.


WINE SAFARI – vinařské zájezdy v Itálii


Wine safari mezi skalnatými kopci Toskánska, Valpolicella a piemontskými jezery, lov za nejlepšími ročníky Chianti, Brunella, Amarone nebo Barola za nižší ceny až o 70-80%, než ve vinotékách nebo restauracích v Praze či Brně. K doplnění vlastních vinných sklepů a následnému pozvání přátel ke strávení příjemného večera bez noční můry jménem alkoholový test.

Více zde

NOVÉ VIDEO - Putování za italským vínem do Toskánska

NOVÁ FOTOGALERIE - Vinařský zájezd Ekovín do regionů Friuli a Toskánsko, 27.4.-30.4.2015

 

Časopis VINOTÉKA - duben 2014. Přečtěte si reportáž z Vinitaly 2014!

Časopis VINOTÉKA s Renatou Kostelníkovou. Prezentace nového Brunella di Montalcino.
Přečtěte si článek: dubnové číslo nebo červnové číslo!

Rolnické noviny - říjen 2014. Přečtěte si článek o letošním vinobraní (nejen) v Toskánsku.

 

Na rozdíl od ostatních států se v Itálii nachází nejvíce odrůd révy vinné (Vitis vinifera), z nichž každá je vhodná pro své odpovídající mikroklima, které nachází v různých zónách a ve 20 vinařských oblastech Itálie – dá se říct, že každá oblast má své autoktonní odrůdy révy vinné. Vinná réva má k dispozici „terroir“ odlišné povahy: od vápenatých půd centrálního Toskánska, přes sopečné na Sicílii až po zámrzné půdy severní Itálie. Odrůdy, které se pěstují v Itálii jsou stejně jedinečné jako vína, protože jsou „vyjádřením svého terroiru“.

Italský vinařský zákon rozděluje vína do následujících kategorií: Stolní víno (Vino da tavola), IGT, IGT - Super Tuscan, DOC, DOCG.

Je pro mne velkým štěstím, že jsem mohla zblízka proniknout k jádru vinařského umění; s radostí a vášní pro víno dávám svým klientům možnost dotknout se zkušeností z tohoto světa – kde příroda chtěla, aby se víno zrodilo. Nabízím personalizované prohlídky v celé Itálii, zaměřené na tradiční malé a střední vinaře, historická a prestižní vinařství známá na mezinárodní úrovni, stejně tak aktuální moderní vinařské společnosti s inovačním přístupem.

Region, který nejvíce propaguji, je bezesporu Toskánsko se svými oblastmi Chianti, Montalcino, Montepulciano, Bolgheri a Vernaccia di San Gimignano. Toskánsko je jedním z nejbohatších regionů a je typické pro červené víno; sídlí zde nejvíce vinařských podniků, tudíž vyžaduje nejvíce času a nabízí nejzajímavější prohlídky.

Po návštěvě každé charakteristické vinařské oblasti a degustaci příslušných vín lze pochopit koncept a rozdílnost terroiru, který kromě kvality hroznů a technologie zpracováni, udává vínu jeho strukturu a jeho rozdílnost v chuti, přestože odrůda - v tomto případě SAN GIOVESE – zůstává pořád stejná.

Náš modelový třídenní zájezd začíná první den v Chianti Classico, druhý den s přesunem na jih do Montalcina a Montepulciano, závěrečný třetí den v Bolgheri na pozadí toskánského pobřeží a Tyrhénského moře.

VINAŘSKÉ ZÁJEZDY "ŠITÉ NA MÍRU" VE VŠECH ITALSKÝCH REGIONECH.

 

Vinařské oblasti:

Chianti/Chianti Classico – tour (foto)

Rozlehlá kopcovitá oblast mezi Florencií a Sienou s typickým maskotem – černým kohoutem na hrdle vína Chianti Classico. Pojem “Classico” se odkazuje na starou oblast původní produkce Chianti. Pevně stanovenou normou je minimální procento révy Sangiovese – typické pro tuto oblast. Víno může být uvedeno do prodeje ne dříve než 1. října roku následujícího po roce sklizně.

Chianti Classico prezentované jako “Riserva” může být uvedeno do prodeje pouze po 24 měsících zrání a alespoň 3 měsících tříbení v lahvích.

 

Montepulciano - tour (foto)

Městečko Montepulciano se nachází 45 minut cesty jihovýchodně od Sieny; stejnojmenné vinice produkují jedno z nejlepších DOCG toskánských vín, která se drží na vrcholcích italské i světové enologie.

Odrůda Sangiovese, která se v této oblasti jmenuje “Prugnolo Gentile”, se mísí s odrůdou Canaiolo Nero a vzniká tak vinařský klenot. “Vino Nobile di Montepulciano DOCG” musí zrát alespoň dva roky, zatímco vína “Riserva” zrají 3 roky. “Rosso di Montepulciano” je druh mladšího vína “Nobile”, které je připraveno ke konzumaci po krátké době zrání.

 

 

Montalcino Brunello – tour (foto)

Jižně od Sieny, v oblasti okolo malého městečka Montalcino, kde má své království slavná réva Brunello (Sangiovese Grosso). Brunello di Montalcino se stalo jedním z nejslavnějších vín na světě, díky svému DOCG vyhledávanému mezi sběrateli vína.

Hloubka chuti a taninu jej předurčují k dlouhodobému zrání. Rosso di Montalcino, mladší bratříček Brunella světlejší barvy, se konzumuje dříve než dozraje Brunello. Norma DOCG totiž požaduje minimálně 5 let zrání než je možné Brunello di Montalcino uvést do prodeje.

 

 

Bolgheri – tour (foto)

Jedná se o oblast, která se rozprostírá v délce cca 20 km od stejnojmenného městečka směrem k moři v jihozápadní části Toskánska, která v posledních deseti letech prožívá rychlý rozvoj. Z 250 hektarů vinic v 90. letech se v současnosti dostává na 960 hektarů. Tudíž oblast velmi mladá; norma DOC pro červená vína přichází teprve v r. 1994 a ustanovuje Bolgheri Superiore a Bolgheri Sassicaia, jako první příklad italského “cru”.

Vína původních a osobních vlastností pochází z dokonalé adaptace bordóských odrůd na klima Bolgheri, středozemní odraz odrůd cabernet, merlot a syrah. Sassicaia náleží k největším světovým vínům, ale zdaleka není “sama”. Již od konce 80. let vinařské podniky, dnes
rovněž vyhlášených jmen, se přiklánějí k myšlence, že “velká” je celá
oblast a nejenom samotné víno.


Piemonte - tour (foto)

Tento region zaujímá jedno z prvenství v produkci vína. Celý region skýtá nejlepší podmínky pro vinařskou turistiku. Středem pozornosti je Alba, kde vládne král vín Barolo. Nejušlechtilejší odrůdou je Nebbiolo, zdroj nejen pro Barolo, ale i Barbaresco. Dále aromatická šumivá vína z muškátových odrůd Asti Spumante a Moscato d’Asti.

Piemonte má nejvyšší počet vymezených zón: 11 DOCG a 42 DOC avšak žádné IGT a skutečně 90% bílých vín a 75% červených vín nese toto označení. Důležitým činitelem, který ovlivňuje kvalitu vína z Piemontu je fakt, že vinná réva je pěstovaná na kopcích, což sice zvyšuje náklady na pěstování, avšak je to také důvod, proč mají vinařství s menším množstvím révy prostor k vyšší kvalitě produkce.

Produkce piemontských vín může být rozdělena podle geografických zón; každý okres produkuje rozdílnou typologii vína, každé s vlastními klimatickými vlastnostmi.

Barolo společně s toskánským Brunelem patří k nejdražším italským vínům, která mají kapacitu dlouhé archivace.

 

Sicílie - tour (foto)

Ideální jako turistický cíl, kde je možné toto všechno skloubit s tradicí místního vína.

Území je složeno z četných lokalit různé povahy, od pobřežních pahorkatin až po sopečné vrcholky Etny; pěstuje se zde 15 autoktonních odrůd, které jsou rozšířené ve 12 oblastech. Od plných červených Nero d´Avola přes aromatická bílá odrůdy Grecanico, Insolita až po sladká vína jedinečné kvality.

Ideální klimatické podmínky udělují sicilskému zemědělství absolutní prvenství na území Itálie v biologické a biodynamické kultuře.

 

Veneto - tour (foto)

Veneto je jedním z regionů s největší produkcí, 25 apelacemi DOC a 6 DOCG; regionem, pro který jsou vinice charakteristickým krajinným prvkem. Vinnou révu zde lze nalézt na rovinatých půdách, přes hornaté oblasti podhůří Alp až po benátské pobřeží.

Vinná réva ve všech svých podobách. Region, který na sebe upozorňuje svými bílými víny z oblasti Soave, stejně tak víny červenými z oblastí Valpolicella a Bardolino; chloubou jsou sekty Prosecco oblasti Valdobbiadene. Autoktonními odrůdami jsou Prosecco a Garganega al Corvina, které nachází uplatnění v mnoha vínech DOC oblastí Garda a Verona.

Valpolicella je druhé nejvýznamnější víno Itálie, co do kvantity. V dubových sudech zrající Valpoliccela má velký potenciál k další archivaci až po speciality jako jsou Recioto, Ripaso a Amarone DOC, který je bezpochyby králem regionu Veneto.

Veneto je rovněž dějištěm jednoho z nejvýznamnějších veletrhů vín na světě: VINITALY.


Trentino Alto Adige (foto)

Region, který se rozprostírá od předhůří Dolomit až po velká italská jezera. Vinná réva se zde pěstuje v údolích, v absolutní harmonii s krajinou, na pergolách i v kordonu, často na prudkých svazích, zpevněných kamennými zídkami v dokonalé geometrii. Tyto charakteristiky terénu, tak různé mezi sebou, umožňují tvorbu mikroprostředí, jak co se týče do složení zeminy, tak různorodosti klimatických podmínek a dovolují tak pěstovat četné odrůdy vinné révy. Výrazné výkyvy teplot mezi dnem a nocí v období těsně před vinobraním napomáhají vzniku elegantních vůní, které dodávají vínu svěžest.

Produkci tohoto regionu představují červená vína, jako autoktonní Lagrein, nebo aromatické červené Teroldego Totaliano rosso z oblasti jezera Garda. Velmi rozšířené pěstování klasických odrůd, jako Merlot, Cabernet a Chardonnay, které nalézají uplatnění ve vynikajících sektech a rafinovaných bílých vínech, stejně tak Pinot, severský Müller-Thurgau a Riesling a původní Traminer. Produkci v kvalitě a příslušném množství není dána pěstovanou plochou ale klimatickými podmínkami.

 

Renata Kostelníková organizuje enogastronomické a vinařské zájezdy, které jsou doplněny odborným výkladem a tlumočením obsahu specifického pro vinařský obor a to jak pro odborníky, tak pro toho, kdo se chce poprvé sblížit se světem vína. Pracuje rovněž jako zprostředkovatelka, tlumočnice a konzulent v oboru cestovním ruchu.

Dále se každoročně účastí vinařských veletrhů jako jsou VINITALY, MERANO, CHIANTI CLASSICO COLLECTION, atd. Zprostředkovává obchodní kontakty obchodníkům s italskými víny, spolupracuje s firmou Le Panier – propaguje a pořádá degustace a enogastronomické akce v Praze.

Kromě toho pracuje jako dopisovatelka v Toskánsku s předním slovenských vinařským časopisem “VINOTÉKA”

Vinitaly 2010 - časopis Sommelier ve spolupráci s Renatou Kostelníkovou: aktuální článek

Vinařské zájezdy Vinařské zájezdy
Cesty-za vínem do známých vinařských oblastí
Toskánská kuchyně - kurzy vaření Toskánská kuchyně - kurzy vaření
Odhalte starobylá tajemství oblíbené světové kuchyně
Business group Business group
Práce, relax, motivace, odměna
Svatba v Toskánsku Svatba v Toskánsku
Významný životní moment v nezapomenutelném prostředí
Školní výlety Školní výlety
Zábava a školní teorie v praxi
Toskánské produkty Toskánské produkty
Toskánský styl na vašem stole
Villetta San Pierino VILLETTA SAN PIERINO
Vila se zahradou pro 8 pax v srdci Toskánska – oblast Colle Val d´Elsa
Agroturismus Ponny AGROTURISMUS PONNY
Kamenná usedlost s komfortními apartmány a vlastní produkcí vína Chianti a olivového oleje
Vila a apartmány Castanea VILA A APARTMÁNY CASTANEA
Luxusní stylové apartmány a historická vila pro 16 pax – oblast San Gimignano
Casa Cala grande CASA CALA GRANDE
Izolovaná, soukromá vila ve středomořském stylu pro 4+2 pax – oblast Monte Argentario
Podere del Prigionato PODERE DEL PRIGIONATO
Designový Bed & Breakfast se strategickou pozicí – oblast Maremma
Soukromé apartmány Casa Stefania SOUKROMÉ APARTMÁNY CASA STEFANIA
Dva samostatné apartmány s kapacitou 4+1 a 2+1 pax, Monte Argentario
Letní resort Sardínie LETNÍ RESORT SARDÍNIE
Exotický komfortní resort 900 metrů od písečné pláže Budoni a 4 km od přístavu Porto Ottiolu
Casale Rondine CASALE RONDINE
Exkluzivní venkovská vila pro 17 pax vhodná na rodinnou dovolenou, společenské události
Toskánská Villa Barberino TOSKÁNSKÁ VILLA BARBERINO
Samostatná venkovská vila v oblasti Chianti pro 8 + 6 osob
Podere San Bartolomeo PODERE SAN BARTOLOMEO
Agroturistické vinařské stavení s 6 apartmány 45 km od Sieny
Villa Simone VILLA SIMONE
Vinařská vila se 7 pokoji a 2 apartmány, Tavarnelle - Chianti
Villa Elida VILLA ELIDA
Samostatná vila pro 8/12 osob se strategickou pozicí, 38 km od Montalcina, 38 km od Grosseta